Ехолалією називають специфічний розлад мовлення, при якому людина автоматично повторяє почуті звуки, слова чи цілі фрази. При чому люди з ехолалією можуть повторяти як за іншими людьми, так і за телевізором, радіо чи іншим пристроєм.
Ехолалія може бути як у дітей, так і у дорослих і в більшості випадків є свідченням про неврологічні або психічні відхилення в розвитку особистості. Таке повторення є завжди контрольованим, на відміну від інших подібних розладів (наприклад, синдрому Туретта).
Види ехолалії
1 – моментальна – коли людина повторяє звуки та слова одразу після того, як їх чує. Наприклад, мама каже дитині: «Постав іграшку в коробку» і дитина одразу після цього повторяє: «Постав іграшку в коробку»
2 – відстрочена – коли дитина відтворює почуті слова та фрази через певний декілька годин чи днів після того, як почула їх.
Ехолалія у дітей з аутизмом
В дітей з нейротиповим розвитком ехолалія є варіантом норми, одним із етапів засвоєння мовлення, але приблизно до трьох років повторення слів уже минають, на відміну від дітей з аутизмом, в яких ехолалія може ніколи не зникнути (проте, якщо наполегливо працювати над розвитком мовлення дитини, то кількість ехолалій може суттєво знизитись).
Відомий вчений, Івар Ловаас, вказував, що ехолалія є важливим прогностичним показником для розвитку мовлення і є швидше позитивним, ніж негативним явищем.
Причини ехолалії
В кожної дитини з РАС ехолалія може виконувати різні функції. Розглянемо одні з найчастіших:
– Як спосіб попросити певну річ (зазвичай, дитина використовує відстрочену ехолалію, коли проявляє ініціативу. Напр., «Ти хочеш пити? Ти хочеш пити?…» – коли дитина хоче пити)
– Як спосіб сказати «Так» ( «Будеш пити молоко?» «Молоко»)
– Свідчить про нерозуміння мовлення – коли дитина не розуміє, що в неї запитують, вона може просто повторяти запитання
– Самостимуляція – зазвичай використовується відстрочена ехолалія, яка не має відношення до контексту ситуації та не направлена на спілкування чи взаємодію з людьми. В таких випадках дитина може ходити по хаті і повторяти фразу з мультика чи декламувати діалоги
– Позначення емоцій – використовується тоді, тоді дитина не має достатнього лексичного запасу та не знає словесного позначення своїх відчуттів, проте може пам’ятати фрази, які використовували персонажі мультфільмів чи казок в аналогічній ситуації. Напр., коли злиться, дитина може повторяти фразу «Скільки ж це може тривати», яку вона почула в Смішариках, коли герой злився.
Методи корекції ехолалії
Ліків від ехолалій не існує, проте, якщо спеціаліст визначив, що дитина повторяє слова через тривожність, то може виписати антидепресанти чи заспокійливі.
Також, потрібно звернутися до спеціалістів корекційної педагогіки (логопед, психолог, ава-терапевт), який допоможе розвивати мовлення.
Зазвичай, корекційний маршрут буде складатися з таких кроків та прийомів
1) Визначити ціль ехолалії, її функцію та причину
2) Формувати альтернативні навички (наприклад, вміння відповідати на запитання ТАК, НІ; вміння робити вибір, а не називати останнє, що почули, вміння відповідати на запитання «Я не знаю» і т.д.)
3) Розвивати розуміння мовлення – обов’язково! Якщо дитина вже володіє певним набором слів-позначень предметів та дій – потрібно вчити розрізняти прийменники, займенники, граматичні форми тощо
4) Поки ви будете працювати над попереднім пунктом, то спілкуватись так, щоб дитина розуміла вас – використовувати візуальні опори, жести, говорити простими реченнями і так далі
5) Розширяти мовлення – якщо дитина постійно говорить «Киця миє личко», коли хоче йти в ванну, ви можете говорити «Мама миє личко» або «Андрійко миє личко». Згодом «Киця хоче мити личко» або «Андрійко хоче мити личко» тощо. Подумайте, як ви можете розширити і зробити фрази більш гнучкими, особливо, якщо ці фрази дуже сталі та постійні.
6) Метод «Пауза-відповідь-пауза»
Перший крок – навчити дитину користуватись карткою пауза, дати зрозуміти їй, що ця картка означає. Нам потрібно, щоб під час того, як ми показуємо картку Пауза, дитина мовчала. Можна на початку разом з карткою використовувати жест «тихо» – прикласти вказівний палець до губ.
Другий крок – вибрати декілька запитань, на яких ми будемо проводити навчання (Як тебе звати? Що ти любиш пити? В якому місті ти живеш і тд)
Третій крок – навчити дитину словесно позначати картки, які будуть відповідями на заготовлені запитання. Напр., можна взяти фото дитини і навчити її називати своє ім’я, коли вона бачить фото. Або фото ратуші чи оперного театру і навчити дитину це фото називати Львів. Якщо дитина вміє читати, можна просто на картках написати відповіді на запитання
Останній крок – навчання. Даєте дитині заготовлене запитання, після цього показуєте картку Пауза 2-3 сек. Забираєте картку Пауза і показуєте картку правильної відповіді. Якщо дитина правильно відповіла – заохочуєте.
Наприклад:
– Вчитель: «Як тебе звати?»
– Картка Пауза
– Забрали картку Пауза, показали фото дитини
– Дитина: «Андрійко»
7) Не пускати все на самотік! Адже насправді, ехолалія є хорошим мостиком для подальшого розвитку мовлення і зрозумівши функцію ехолалії ви зможете краще допомогти своїй дитині!
0 коментарів